KURUMSAL

1999'dan bu yana...

Sanko Makina Sanko Holding'in iş makinaları sektöründe faaliyet gösteren kuruluşu Sanko Makina Pazarlama ve Tic. A.Ş., deneyimli ve uzman bir kadro ile 1999 yılı’nın Temmuz ayı’nda İstanbul Merkez’li olarak kurulmuştur. Sanko Makina Pazarlama ve Tic. A.Ş.'nin satışını yapmakta olduğu ürün yelpazesinde Doosan marka dizel, LPG ve elektrikli forkliftler ve MST marka istif makinaları bulunmaktadır. Sanko Makina, Doosan (Daewoo ) markasıyla 2004-2007 yılları arasında 3 yıl üst üste Türkiye'nin en çok satılan forklifti olmuştur.
Gelişen teknolojide; tüm makinalarımızın daha verimli, ilk günkü gibi güvenli ve daha fazla performanslı çalışabilmesi için kaliteli ve zamanında servis hizmetleri ile desteklenmesi gerekmektedir. Bundan dolayı; Türkiye geneline yayılmış yaygın servis ağı ile hizmet veren Sanko Makina Pazarlama ve Tic. A.Ş. yüksek yedek parça bulunabilirlik oranı ile müşterisine sorunsuz ve kaliteli bir hizmet sunarak sattığı tüm ürünlerin arkasındadır.
Sanko Makina’nın sahip olduğu güç sayesinde yüksek stok hacmi ve geniş ürün çeşitliliğinin yanında müşterilerimize sunduğumuz avantajlarla malzeme taşıma ve istifleme yapan bütün firmaların ihtiyaçlarına cevap vermektedir.


 • 1999 yılında Daewoo forklift firması ile distribütörlük anlaşması yapıldı.
 • 2000 yılında –S2 modellerinin yerine –S3 serisi forkliftler gelmeye başlamıştır. 
 • 2005 yılından sonra Daewoo markası Doosan firmasına satıldı. Forkliftler bu yıldan sonra Doosan Markası ile Türkiye’ye gelmektedir.
 • 2007 yılında –S3 modellerinin yerine  -PRO5 serisi forkliftler gelmeye başlamıştır.
 • 2007 yılında GX serisi 2,0-3,0 tonluk forkliftlerin satışına başlanmıştır.
 • 2002-2006 yılları arasında 4 kez en çok satan distribütör ödülü Daewoo tarafından verildi.
 • 2007-2016 yılları arasında 6 kez en çok satan distribütör ödülü Doosan tarafından verildi.
 • 2016 yılında akülü forkliftlerde PRO5 serisinden PRO7 serisi forkliftlere geçiş başlamıştır. 

Vizyonumuz

Ürün ve hizmet kalitemizle lider bir kurum olarak, oluşturulacak istihdam ile ülke ekonomisine destek olmak.

Misyonumuz

Ürün gruplarımızı hedef pazar taleplerine göre farklılaştırarak, yetkin ve uzmanlaşmış kadrolar ile insanlığa, çevre ve evrensel değerlere bağlı olarak iş ortaklarımıza yenilikçi çözümler sunmak.

DEĞERLERİMİZ

İNSAN KAYNAKLARI

Biz Sanko MAKİNA'yız...

Sınırları zorlayan, fark yaratan, kaliteyi bir yaşam biçimi olarak benimsemiş genç ve dinamik bir ekibiz. Eğitimi geleceğimize bir yatırım olarak görür; eli açık davranırız. Çevremize saygı gösterir; onu çocuklarımızdan ödünç aldığımızı biliriz. BİZ; geleneklerine sahip çıkan ve onları geleceğe taşıyan, işin hilesinin dürüstlük olduğuna inanan, rüzgar durduğunda küreklere asılmasını da bilen SANKO MAKİNA’LILARIZ. Gücü ve başarıyı ekip çalışmasında görüyor ve düşüncelerin eyleme dönüşmesi gerektiğine inanıyorsanız bize katılın!

EYS (Kalite, Çevre, İSG) Politikası

Tüm süreçlerinde kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği prensip ve gerekliliklerini dikkate alarak sürekli gelişen, müşterilerine ve pazara odaklanan, toplumsal sorumluluklarını daima ön planda tutan, çalışanlarına değer veren bir kuruluş olarak;

 • Çalışanlarımızın aktif, yapıcı ve yaratıcı katılımları ile entegre yönetim sistemimizin sürekli iyileştirilmesini ve geliştirilmesini sağlarız.
 • Yükümlü olduğumuz yürürlükteki ulusal ve uluslararası kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal ve diğer şartlara uymayı taahhüt ederiz,
 • Ürünlerimizde çevre dostu ve sağlık riski taşımayan yeni teknolojiler kullanırız,
 • Yeniden kullanım anlayışı ile etkin atık yönetimini uygular, kirlenmenin önlenmesini, doğal kaynak ve enerjiyi verimli kullanmayı hedefleriz,
 • Faaliyetlerimizde iş sağlığı ve güvenliğini sağlamayı, yaralanmaları, sağlık bozulmalarını ve iş kazalarını önlemeye yönelik sistemler geliştirir ve uygularız,
 • Tedarikçilerle sağlam temelli bir işbirliği kurarız,
 • Müşterilerimiz için rakiplerimize göre daha üstün kalitede ve makinanın kullanım ömrü süresince beklentilerini en üst düzeyde karşılayacak iş makinalarını tasarlar, üretir ve sunarız.

BGYS POLİTİKASI

Bu politikanın uygulanması ile Sanko Makina San. ve Tic. A.Ş. Üst Yönetimi, “Müşteri odaklı çalışma anlayışı ile Pazara Kaliteli ve Avantajlı İş Makinaları sunarak pazar payını arttırmak ve İş Makinaları Sektöründe Uluslararası Marka Olmak” hedefini gerçekleştirmek için sürekli gelişim sağlamanın gereklerinden biri olarak, kurulacak Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ile bilgi varlıklarının Gizlilik, Bütünlük ve Erişilebilirlik açısından korunmasının, sürekliliğinin ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için gerekli olan aşağıdaki temel ilkeleri yerine getirmeyi taahhüt ve beyan eder.

Bilgi güvenliği Yönetim Sistemi standart şartları ve gereksinimlerine uygunluk sağlanacaktır. Sanko Makina’ nın BGYS kapsamı dâhilindeki, kurumsal ve kişisel bilgilerin ya da Üçüncü Taraflara ait olmasına bakılmaksızın, üretilen ve/veya kullanılan bilgilerin gizliliği her durumda güvence altına alınacaktır. T.C. yasaları, yönetmelikler, genelgeler, müşteri sözleşmeleri ve işin gerektirdiği yasal mevzuat ile belirlenmiş gereksinimler karşılanacak, bunlar ile uyumlu çalışma sağlanacaktır. Kapsam dâhilinde tüm bilgi varlıklarının bilerek veya bilmeyerek yetkisiz kullanımı, değiştirilmesi, açıklanması ve hasara uğratılması önlenecektir.

Bilgi varlıkları üzerindeki risklerin değerlendirmesi yapılarak tespit edilen risklerin kabul edilebilir düzeylere indirilmesi sağlanacaktır. Personelin bilgi güvenliği farkındalığını arttıracak ve sistemin işleyişine katkıda bulunmasını teşvik edecek eğitimler düzenli olarak kurum çalışanlarına, yeni işe giren çalışanlara ve ilgili durumlarda tedarikçi çalışanlarına sağlanacaktır. Bilgi güvenliği olaylarına ait gerçek ya da şüpheli tüm ihlâller rapor edilecek, tekrar etmesini engelleyici önlemler alınacaktır. İş sürekliliği sağlanarak, bilgiye sürekli olarak erişimin sağlanması ve bilginin etkin, doğru, hızlı ve erişim yetkileri gözetilerek güvenli bir biçimde kullanılması sağlanacaktır. Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin uygulanması, sürdürülmesi ve iyileştirilmesi için gerekli kaynaklar sağlanacaktır.